1999-2000 BOYS PUBLIC HIGH SCHOOL | ||||||||||||||||||
200 YARD FREESTYLE RELAY ALL-AMERICA | ||||||||||||||||||
NATIONAL RECORD: 1:23.15 - Kingwood High School (Chris Counts, Steve Faulkner, Pat Sorenson and Glenn Counts) - Kingwood, TX - March 20, 1993 | ||||||||||||||||||
FIRST TEAM | ||||||||||||||||||
Pl | Time | School | First Name | Last Name | Yr | First Name | Last Name | Yr | First Name | Last Name | Yr | First Name | Last Name | Yr | City | St | ||
1 | 1:24.59 | Dobson High School | Jordan | Legge | 11 | Austin | Johnson | 11 | Matt | McCann | 12 | Tyler | Johnson | 12 | Mesa | AZ | ||
2 | 1:24.88 | Eastwood High School | Benjamin | Barton | 12 | Horacio | Munoz | 11 | Adam | Barton | 10 | Ryan | Mullen | 12 | El Paso | TX | ||
3 | 1:24.94 | James E. Taylor High School | Brett | Allen | 12 | Blake | Scholz | 10 | Andrew | Demand | 11 | Alex | Boyce | 11 | Katy | TX | ||
4 | 1:25.04 | Alexandria High School | Kyle | Weimer | 12 | Reed | Ziegler | 11 | Matt | Kleine | 12 | Erik | Esbjornsson | 12 | Alexandria | MN | ||
5 | 1:25.06 | McKinney High School | Ross | Collins | 12 | Braden | Sparling | 10 | Jeff | Sagehorn | 11 | Austin | McAnally | 12 | McKinney | TX | ||
6 | 1:25.08 | The Woodlands High School | Jeremy | Smith | 11 | Chris | Andropoulos | 12 | Trent | Trabona | 12 | Brent | Hitchcock | 12 | The Woodlands | TX | ||
7 | 1:25.23 | Akron Firestone | Michael | Jones | 10 | Jon | Albrecht | 10 | Steve | McDonald | 10 | Lane | Flood | 12 | Akron | OH | ||
8 | 1:25.51 | Valley High School | Jason | Snider | 12 | Bryan | Rowland | 11 | Richard | Wolf | 11 | Nate | Zittergruen | 12 | West Des Moines | IA | ||
9 | 1:25.64 | Greenwich High School | Brian | Bailey | 11 | Matt | Derr | 12 | Steve | Spaeth | 11 | James | Lawler | 12 | Greenwich | CT | ||
10 | 1:25.79 | Upper Arlington High School | David | Kravec | 12 | Kyle | Crosby | 11 | Russ | Hunt | 11 | Eddy | Matkovich | 11 | Columbus | OH | ||
11 | 1:25.85 | Columbus North High School | Ryan | Wochomurka | 11 | Kyle | Fellerhoff | 12 | Alec | Sheehy | 12 | Conor | Leehaug | 12 | Columbus | IN | ||
11 | 1:25.85 | Coatesville High School | David | Trionfetti | 12 | John | Rhoades | 12 | Robert | Randler | 11 | Justin | Donato | 12 | Coatesville | PA | ||
13 | 1:25.91 | Sir Francis Drake | Mike | Cereghino | 11 | Jeff | Smith | 10 | Sean | Hennessy | 12 | Joe | Smith | 09 | San Anselmo | CA | ||
14 | 1:25.92 | Ann Arbor Pioneer High School | Will | MacDonald | 12 | Blake | Barsan | 12 | Victor | Stover | 12 | John | Stover | 10 | Ann Arbor | MI | ||
15 | 1:26.01 | Lemoore High School | Kyle | Simas | 10 | Joshua | Acosta | 12 | Ryan | Fetterly | 11 | Scott | Knutson | 12 | Lemoore | CA | ||
16 | 1:26.18 | Emmaus High School | Jared | Grosman | 11 | Rob | Barnum | 11 | Steve | Gray | 12 | Josh | Cierski | 11 | Emmaus | PA | ||
17 | 1:26.54 | Parkland High School | Chris | Johnson | 12 | Chris | Orben | 10 | Chris | Gooch | 12 | Stephen | Kilroy | 11 | Allentown | PA | ||
17 | 1:26.54 | Spring High School | Michael | Blades | 11 | David | Mora | 10 | Darren | Erasmus | 10 | Marc | Erasmus | 12 | Spring | TX | ||
19 | 1:26.58 | Rosemount High School | James | Conner | 12 | Kirk | Olson | 12 | Sjon | Swanson | 11 | Eric | Ertl | 11 | Rosemount | MN | ||
20 | 1:26.71 | Oak Park High School | Brian | Kiesow | 12 | Goran | Vukovljak | 12 | Fritz | Jacobs | 12 | Jamie | Daggett | 12 | Oak Park | IL | ||
20 | 1:26.71 | Ft. Zumwalt South High School | Kevin | Velleca | 10 | Blake | Zimmermann | 12 | Nick | Clynes | 12 | Christopher | McCrary | 12 | St. Peters | MO | ||
22 | 1:26.81 | Hutchinson High School | Phil | Rydning | 09 | Adam | DeLeeuw | 11 | Ben | Paquette | 11 | Bram | Olson | 12 | Hutchinson | MN | ||
23 | 1:26.82 | Wilson High School | Jared | Levan | 10 | Brad | Lacey | 11 | Kevin | Ford | 09 | Casey | Moore | 12 | West Lawn | PA | ||
23 | 1:26.82 | Munster High School | David | Ahlf | 11 | Jim | Rebesco | 12 | Matt | Ibarra | 12 | Dustin | Thompson | 11 | Munster | IN | ||
25 | 1:26.89 | Middleton High School | David | Mazur | 12 | Chris | Richard | 12 | Nick | Welton | 10 | Nate | Richgels | 12 | Middleton | WI | ||
26 | 1:26.92 | Souderton Area High School | Chris | Dwyer | 11 | Chad | Moyer | 10 | Steve | Miller | 09 | Todd | Bauer | 10 | Souderton | PA | ||
27 | 1:26.93 | Lincoln East High School | Ryan | Brabec | 11 | Tyler | Scheer | 11 | Brian | Butler | 11 | Joseph | Ashby | 12 | Lincoln | NE | ||
27 | 1:26.93 | Miramonte High School | DJ | Halliday | 12 | Reed | Gallogly | 12 | Dave | Black | 12 | Matt | Lyon | 10 | Orinda | CA | ||
29 | 1:26.97 | Cypress Creek High School | Tom | Waguespack | 12 | Andrew | Sullivant | 10 | Matt | Hall | 11 | Ricky | Rauch | 12 | Houston | TX | ||
29 | 1:26.97 | Homestead High School | John | Regnitz | 12 | Mike | Grow | 11 | Greg | Haar | 11 | Steve | Petric | 12 | Mequon | WI | ||
31 | 1:27.07 | Evanston Township | Terry | Silkaitis | 11 | Blake | Wallace | 10 | Philip | Kluss | 12 | Sean | McCaffrey | 11 | Evanston | IL | ||
32 | 1:27.13 | North Penn High School | Nicholas | Fanslau | 09 | Brett | Kratz | 09 | Jonathan | Faikish | 12 | Rick | Schillow | 12 | Lansdale | PA | ||
33 | 1:27.15 | Cedar Crest High School | Sean | Maeder | 12 | Nathan | Delong | 12 | David | Hoover | 12 | Adam | Webber | 12 | Lebanon | PA | ||
34 | 1:27.20 | Chesterton High School | Zach | Hall | 11 | Jean-Baptiste | Demets | 12 | Colin | Page | 11 | Seth | Barry | 10 | Chesterton | IN | ||
35 | 1:27.22 | Lodi High School | Cody | Rempfer | 11 | Liam | Bocardo | 12 | Stuart | Krengel | 12 | Frank | Schulz | 12 | Lodi | CA | ||
36 | 1:27.29 | Rockford High School | Chris | Sullivan | 11 | Nick | Harley | 10 | Kyle | Cannon | 11 | Matt | Zolnierek | 12 | Rockford | MI | ||
37 | 1:27.33 | Worthington Kilbourne High School | Kyle | Riddle | 12 | Greg | Bowne | 12 | Chris | Cook | 11 | Tim | Kelso | 11 | Columbus | OH | ||
38 | 1:27.41 | North Central High School | Eric | Prugh | 11 | Alex | Dawson | 10 | Thomas | Ripani | 11 | Brian | Hartley | 10 | Indianapolis | IN | ||
38 | 1:27.41 | Sycamore High School | Dan | Ketchum | 12 | Mike | Walsh | 11 | Neil | Ford | 12 | Kes | Aukstuolis | 11 | Cincinnati | OH | ||
38 | 1:27.41 | Hamilton Southeastern High School | Dan | Walter | 09 | Brad | Rodecker | 12 | Adam | King | 11 | Scott | Tabor | 12 | Fishers | IN | ||
HONORABLE MENTION | ||||||||||||||||||
Pl | Time | School | First Name | Last Name | Yr | First Name | Last Name | Yr | First Name | Last Name | Yr | First Name | Last Name | Yr | City | St | ||
41 | 1:27.51 | Fort Dodge Senior High School | Aaron | Milberger | 12 | Nic | Huse | 11 | Brad | Klein | 12 | Dirk | Ruge | 12 | Fort Dodge | IA | ||
42 | 1:27.53 | Moundsview High School | Gabe | Kern | 12 | Chris | Engler | 10 | John | Chadbourn | 11 | Steve | Fisher | 12 | Arden Hills | MN | ||
43 | 1:27.64 | Mercer Island High School | Simon | Aebersold | 12 | Markus | Kaarma | 09 | Chris | Martinez | 12 | Sean | Sussex | 09 | Mercer Island | WA | ||
44 | 1:27.67 | Shaker Heights High School | Cleveland | Brown | 11 | Matt | Schieman | 11 | Chris | Ryder | 11 | Tommie | Jimmison | 12 | Shaker Heights | OH | ||
44 | 1:27.67 | Jenks High School | Dan | Blanchard | 11 | Caleb | Guse | 12 | Charles | Lebeau | 10 | David | Tietze | 12 | Jenks | OK | ||
46 | 1:27.74 | Naperville Central High School | Mike | Rigali | 12 | Matt | Simcock | 12 | Pat | Fleming | 09 | Brady | Knippenberg | 12 | Naperville | IL | ||
46 | 1:27.74 | New Trier High School | Ryan | Foley | 11 | Conor | O'Brien | 12 | Joe | Picrell | 11 | Tom | Hayden | 11 | Winnetka | IL | ||
48 | 1:27.76 | Bettendorf High School | Grant | Parrish | 11 | Scott | Sampson | 11 | Adam | Lehenbauer | 10 | Ryan | McAnally | 11 | Bettendorf | IA | ||
49 | 1:27.89 | Palo Alto High School | Garrett | Gautier | 11 | Grant | Hasselbach | 11 | Michael | Skowronski | 11 | Eric | DiIulio | 11 | Palo Alto | CA | ||
50 | 1:27.91 | St. Charles High School | Jim | Brennan | 10 | Matt | North | 11 | Andrew | Hime | 10 | Matt | Zimmerman | 12 | St. Charles | IL | ||
51 | 1:28.00 | Klein High School | Justin | Oettmeier | 11 | Jonathan | Sterchy | 12 | Charlie | Dillon | 10 | Nick | Parker | 11 | Klein | TX | ||
52 | 1:28.04 | Lakeside High School | Evan | Nylander | 12 | Matthew | Armsby | 12 | Michael | Comer | 12 | Daniel | Weissman | 11 | Atlanta | GA | ||
53 | 1:28.08 | Riverside Poly | Adam | Hoopai | 11 | Gordie | Freeman | 12 | Jason | Lyons | 09 | David | Blanchard | 12 | Riverside | CA | ||
54 | 1:28.10 | Pittsford Central School | Chris | Rapach | 10 | Rob | Dunn | 12 | Charlie | Lewis | 12 | Evan | Koenig | 11 | Pittsford | NY | ||
54 | 1:28.10 | Escondido High School | Ryan | Crosby | 12 | Ryan | Beneke | 12 | Chris | Levine | 11 | Adam | Thayer | 11 | Escondido | CA | ||
56 | 1:28.11 | Boardman High School | Tyler | O'Halloran | 09 | Kevin | Gesacion | 11 | Grant | Brown | 09 | Thomas | Masters | 12 | Boardman | OH | ||
57 | 1:28.13 | Moon Area High School | Nathan | Ilnicki | 12 | Nick | Jackson | 11 | Mark | Backman | 11 | Jon | Varsanik | 12 | Moon Township | PA | ||
58 | 1:28.16 | Grand Haven Senior High School | Tom | Post | 11 | Vince | Scalici | 12 | Jake | Niergarta | 12 | Jon | Schallert | 11 | Grand Haven | MI | ||
59 | 1:28.17 | Zeeland High School | Travis | Barkel | 10 | BJ | Schoettle | 12 | Chris | Hamstra | 12 | Adam | De Boer | 12 | Zeeland | MI | ||
60 | 1:28.22 | Madison High School | Shaun | Carter | 11 | Nathan | Vandiver | 12 | Dustin | Holland | 11 | Ross | Copeland | 12 | San Antonio | TX | ||
Application Received after May 31, 2000 Deadline | ||||||||||||||||||
1:27.31
|
Palatine High School | Daniel | Wimer |
12
|
Doug | Follmer |
12
|
Rich | Hyde |
12
|
Pat | Griffin |
11
|
Palatine | IL | |||
1:27.54 | Los Gatos High School | Richie | Crowder | 9 | Adam | Mayer | 11 | Rich | Comeau | 11 | Bobby | Crowder | 11 | Los Gatos | CA | |||