2007 - 2008 NISCA/Speedo Boys One Meter Diving All-America
If you discover any misspellings, errors, or typos, please notify us by
email at aadiving
**National
Champion
First Name | Last Name | Grade | High School | School City | State | ||||
Nick | McCrory ** | 11 | East Chapel Hill High School | Chapel Hill | NC | ||||
Elliott | Adams | 9 | Granite Bay High School | Granite Bay | CA | ||||
Brian | Akers | 12 | East Kentwood High School | Kentwood | MI | ||||
Kasey | Allen | 11 | Dupont Manual High School | Louisville | KY | ||||
Bryan | Bahr | 12 | Mount Vernon High School | Alexandria | VA | ||||
Dwight | Baker | 11 | Elk River High School | Elk River | MN | ||||
PJ (Paul) | Bennett | 11 | Northeast High School | Saint Petersburg | FL | ||||
Jimmy | Beres | 12 | Whetstone High School | Columbus | OH | ||||
Owen | Blank | 12 | Colquitt County High School | Moultrie | GA | ||||
Ryan | Borup | 12 | Ketchikan High School | Ketchikan | AK | ||||
Connor | Brisson | 9 | Greenwich High School | Greenwich | CT | ||||
Mathew | Bumgarner | 9 | Tuttle High School | Tuttle | OK | ||||
Nicholas | Burciaga | 9 | West Catholic High School | Grand Rapids | MI | ||||
Chad | Carmichael | 12 | Saint Ignatius | Cleveland | OH | ||||
Mike | Christensen | 9 | Colleyville Heritage High School | Colleyville | TX | ||||
Douglas | Cohen | 12 | Smoky Hill High School | Aurora | CO | ||||
Kyle | Comiskey | 12 | Oakton High School | Vienna | VA | ||||
Jason | Cook | 12 | Amherst Regional High School | Amherst | MA | ||||
David | Corless | 12 | Crescenta Valley High School | La Crescenta | CA | ||||
Cameron | Cowgill | 9 | Mill Creek High School | Hoschton | GA | ||||
Jeff | Cragg | 12 | Germantown Academy | Fort Washington | PA | ||||
Jeff | Craig | 11 | Field High School | Mogadore | OH | ||||
Chase | Davis | 11 | Grapevine High School | Grapevine | TX | ||||
Nathan | Day | 12 | Grand Blanc | High School | MI | ||||
Kyle | Dent | 11 | Berkeley Prepatory School | Tampa | FL | ||||
Philip | Devine | 12 | Byron High School | Byron | IL | ||||
Gabriel | Dixson | 11 | New Albany High School | New Albany | OH | ||||
Mac | Dobbs | 11 | Erie Mason High School | Erie | MI | ||||
Samuel | Dorman | 10 | Marcos de Niza High School | Tempe | AZ | ||||
Jordan | Dyson | 10 | Hinsdale South High School | Darien | IL | ||||
Rick | Eberle | 11 | Poudre High School | Fort Collins | CO | ||||
Roberto | Ebersole | 9 | Grapevine High School | Grapevine | TX | ||||
Turner | Eckstrom | 10 | Red Wing High School | Red Wing | MN | ||||
Ross | Edfort | 9 | Franklin High School | Somerset | NJ | ||||
Alex | Edfort | 11 | Franklin High School | Somerset | NJ | ||||
James | Englhardt | 10 | Chagrin Falls High School | Chagrin Falls | OH | ||||
Jonathon | Feldman | 12 | Avon High School | Avon | CT | ||||
Andrew | Fevery | 11 | Dana Hills High School | Dana Point | CA | ||||
Jonathon | Field | 12 | Magnolis High School | Magnolia | TX | ||||
Alex | Fincher | 9 | Keller High School | Keller | TX | ||||
Kyle | Frebel | 12 | Homestead High School | Fort Wayne | IN | ||||
Andrew | Galvagni | 10 | Trinity High School | Louisville | KY | ||||
Mark | Gracia | 12 | Xavier High School | Middletown | CT | ||||
Michael | Grainger | 11 | Indian Hill High School | Cincinnati | OH | ||||
Cameron | Greig | 11 | Lahser High School | Bloomfield Hills | MI | ||||
Travis | Hartman | 10 | Thompson Valley High School | Loveland | CO | ||||
Sam | Hatch | 12 | Gilbert High School | Gilbert | AZ | ||||
Brian | Haukos | 11 | Anoka High School | Anoka | MN | ||||
Ryan | Hawkins | 10 | East Gaston High School | Mt Holly | NC | ||||
Ryan | Helms | 12 | Colquitt County High School | Moultrie | GA | ||||
Ian | Hogan | 11 | Ballston Spa High School | Ballston Spa | NY | ||||
Christian | Holstein | 10 | Upper Arlington High School | Upper Arlington | OH | ||||
Cameron | Horner | 12 | Upper Arlington High School | Upper Arlington | OH | ||||
William | Hrabovsky | 12 | Cheyenne Central High School | Cheyenne | WY | ||||
Briggy | Imbriglia | 12 | Bishop Ireton High School | Alexandria | VA | ||||
Kristian | Ipsen | 9 | DeLaSalle High School | Concord | CA | ||||
Casey | Johnson | 11 | Indian Creek High School | Trafalgar | IN | ||||
Ryland | Jones | 11 | East Chapel Hill High School | Chapel Hill | NC | ||||
Christopher | Khosravi | 11 | Elkins High School | Missouri City | TX | ||||
Jake | Kinzbach | 11 | Montgomery High School | Montgomery | TX | ||||
Nick | Klein | 11 | East Chapel Hill High School | Chapel Hill | NC | ||||
Kyle | Kolar | 10 | Mission Viejo High School | Mission Viejo | CA | ||||
Ryan | Koter | 11 | Franklin Regional High School | Murrysville | PA | ||||
Connor | Kuremsky | 9 | North Allegheny High School | Wexford | PA | ||||
Ryan | Kuser | 12 | Wilson High School | West Lawn | PA | ||||
Drew | Livingston | 12 | The Woodlands High School | The Woodlands | TX | ||||
Jordan | Long | 11 | Grosse Pointe South High School | Grosse Pointe | MI | ||||
Marty | Long | 11 | Marist High School | Atlanta | GA | ||||
Michael | Manhard | 9 | Loyola Academy | Wilmette | IL | ||||
Will | Mathee | 11 | Cedarburg High School | Cedarburg | WI | ||||
Jordan | Mauney | 11 | The Baylor School | Chattanooga | TN | ||||
Wil | Mayo | 10 | The Woodlands High School | The Woodlands | TX | ||||
William | McCraney | 10 | Robert E. Lee High School | Midland | TX | ||||
Sean | McKinney | 10 | Annandale High School | Annandale | VA | ||||
Chris | McLauchlan | 9 | Haslett High School | Haslett | MI | ||||
Ford | McLiney | 9 | Rockhurst High School | Kansa City | MO | ||||
Trevor | Michalak | 12 | W. T. Woodson High School | Fairfax | VA | ||||
Alex | Mishun | 12 | Neenah High School | Neenah | WI | ||||
Zach | Moore | 12 | Hudson High School | Hudson | OH | ||||
Kevin | Moore | 11 | Regis Jesuit High School | Englewood | CO | ||||
Philip | Morehouse | 12 | Darien High School | Darien | CT | ||||
Chris | Morrison | 12 | Fenton High School | Fenton | MI | ||||
Mike | Mosca | 9 | Tenafly High School | Tenafly | NJ | ||||
Michael | Murphy | 11 | Sayville High School | West Sayville | NY | ||||
Chris | Murray | 12 | Neuqua Valley High School | Naperville | IL | ||||
Andrew | Muzzarelli | 12 | Guilford High School | Rockford | IL | ||||
Benjamin | Nicholas | 12 | Bothell High School | Bothell | WA | ||||
Taylor | Nickell | 12 | San Clemente High School | San Clemente | CA | ||||
Collin | O'Brien | 12 | East Grand Rapids High School | E. Grand Rapids | MI | ||||
Mark | O'Connell | 10 | Greenwich High School | Greenwich | CT | ||||
Matthew | O'Neill | 12 | Charles F. Brush High School | Lyndurst | OH | ||||
Jimmy | Page | 12 | Crown Point High School | Crown Point | IN | ||||
Casey | Palmer | 12 | Chaska High School | Chaska | MN | ||||
Zachary | Patteson | 11 | Fairfax High School | Fairfax | VA | ||||
Brian | Peters | 10 | Fremont High School | Sunnyvale | CA | ||||
Clay | Pinckney | 9 | San Gorgonio High School | San Bernadino | CA | ||||
Steven | Pipps | 12 | Firestone High School | Akron | OH | ||||
Chris | Plante | 12 | Durant High School | Plant City | FL | ||||
Danny | Pogue | 12 | Chisholm High School | Chisholm | MN | ||||
Tyler | Pullen | 10 | Amador Valley High School | Pleasanton | CA | ||||
Hudson | Rains | 11 | Cy-Fair High School | Cypress | TX | ||||
Mark | Reedy | 11 | Lahser High School | Bloomfield Hills | MI | ||||
Micah | Rembrandt | 9 | Solon High School | Solon | OH | ||||
Troy | Richert | 9 | North Royalton High School | North Royalton | OH | ||||
Beau | Riebe | 11 | Mercer Island High School | Mercer Island | WA | ||||
Patrick | Rogers | 12 | Wayland High School | Wayland | MA | ||||
Vincent | Rominger | 12 | Lakeview High School | Battle Creek | MI | ||||
Michael | Ross | 11 | New Trier High School | Winnetka | IL | ||||
Adam | Ruiz | 10 | Coronado High School | Lubbock | TX | ||||
Chris | Salgado | 12 | Edison High School | Huntington Beach | CA | ||||
John | Santeiu IV | 10 | University of Detroit Jesuit | Detroit | MI | ||||
Nathan | Sawyer | 11 | Coronado High School | Lubbock | TX | ||||
Jared | Scheck | 11 | Shady Side Academy | Pittsburgh | PA | ||||
Bradley | Schott | 12 | Wilton High School | Wilton | CT | ||||
Dylan | Schuster | 12 | El Toro High School | Lake Forest | CA | ||||
Adam | Seagondollar | 12 | Corona del Mar High School | Newport Beach | CA | ||||
Taylor | Sishc | 12 | Mountain View High School | Loveland | CO | ||||
Joseph | Smith | 12 | Caledonia High School | Caledonia | MI | ||||
Michael | Stanton | 11 | Winston Churchill High School | Potomac | MD | ||||
Adam | Starr | 12 | Mankato West High School | Mankato | MN | ||||
Peter | Staub | 11 | Midland High School | Midland | TX | ||||
Alexander | Stern | 12 | Chaska High School | Chaska | MN | ||||
Brandon | Stoppelmoor | 11 | Olathe Northwest High School | Olathe | KS | ||||
Robbie | Taylor | 12 | Bellarmine College Prep | San Jose | CA | ||||
Dhruv | Tyagi | 10 | Fairport High School | Fairport | NY | ||||
Matthew | Vieke | 12 | Heritage Christian High school | Indianapolis | IN | ||||
Stevie | Vines | 11 | Westminster Schools | Atlanta | GA | ||||
Luke | Weber | 11 | Mankato West High School | Mankato | MN | ||||
Christopher | White | 11 | Mayo High School | Rochester | MN | ||||
Christopher | Zukas | 12 | Elmira High School | Elmira | NY |