Place |
Time |
Name (Yr) |
School |
City |
State |
1 |
:47.55 |
Chase Bloch (12) |
Oaks Christian High School |
Westlake Village |
CA |
2 |
:47.97 |
Vladimir Morozov (12) |
Torrance High School |
Torrance |
CA |
3 |
:48.07 |
John Wojciechowski (12) |
Brophy College Preparatory |
Phoenix |
AZ |
4 |
:48.23 |
Kyler VanSwol (12) |
Lincoln-Way North High School |
Fra |
IL |
5 |
:48.30 |
David Nolan (11) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
6 |
:48.45 |
Kevin Behrens (11) |
Munster High School |
Munster |
IN |
7 |
:48.52 |
Seth Stubblefield (11) |
Plano Senior High School |
Plano |
TX |
8 |
:48.62 |
Sean Grier (12) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
8 |
:48.62 |
Dakota Hodgson (12) |
Middle Tennessee Home Education Association |
Franklin |
TN |
10 |
:48.73 |
Paul Leonhardt (12) |
Plano Senior High School |
Plano |
TX |
11 |
:48.74 |
Nick Schuttinger (12) |
Westerville Central High School |
Westerville |
OH |
12 |
:48.80 |
Barrett Miesfeld (12) |
Catalina Foothills High School |
Tucson |
AZ |
13 |
:48.84 |
Kyle Whitaker (12) |
Chesterton High School |
Chesterton |
IN |
14 |
:49.04 |
Kyle Dudzinski (11) |
Upper St. Clair High School |
Pittsburgh |
PA |
15 |
:49.08 |
Clifton Gordon (11) |
Salesianum School |
Wilmington |
DE |
16 |
:49.16 |
Sandy Whitaker (12) |
St. Charles Preparatory School |
Columbus |
OH |
17 |
:49.20 |
Maclin Davis (10) |
Montgomery Bell Academy |
Nashville |
TN |
18 |
:49.22 |
Long Gutierrez (9 ) |
Brighton High School |
Salt Lake City |
UT |
19 |
:49.25 |
David Armstrong (11) |
Thousand Oaks High School |
Thousand Oaks |
CA |
19 |
:49.25 |
Ryan Bubb (12) |
Lincoln East High School |
Lincoln |
NE |
19 |
:49.25 |
Tripp Cooper (11) |
The Woodlands High School |
The Woodlands |
TX |
22 |
:49.29 |
Bryan Harvey (11) |
Snohomish High School |
Snohomish |
WA |
23 |
:49.30 |
Matthew Ellis (10) |
Westlake High School |
Austin |
TX |
24 |
:49.31 |
Dylan Wolf (10) |
Spring Valley High School |
Las Vegas |
NV |
25 |
:49.32 |
Adam Jorgenson (11) |
Roseville High School |
Roseville |
CA |
26 |
:49.36 |
Gage Trotter (12) |
Conroe High School |
Conroe |
TX |
27 |
:49.39 |
Christopher Wong (11) |
University High School |
Irvine |
CA |
28 |
:49.40 |
Nimrod Hayet (12) |
The Peddie School |
Hightstown |
NJ |
29 |
:49.41 |
Andrew Kosic (11) |
West Chester Henderson High School |
West Chester |
PA |
29 |
:49.41 |
Erich Peske (11) |
Los Gatos High School |
Los Gatos |
CA |
31 |
:49.49 |
John Williamson (11) |
University High School |
Normal |
IL |
32 |
:49.50 |
Piankhi Gibson (11) |
Acalanes High School |
Lafayette |
CA |
33 |
:49.55 |
Michael Dugan (12) |
Mohonasen/Schalmont High School |
Schenectady |
NY |
33 |
:49.55 |
Evan Virtue (12) |
Oakmont High School |
Roseville |
CA |
35 |
:49.58 |
Sam Wilshire (12) |
Mt. Lebanon High School |
Pittsburgh |
PA |
36 |
:49.64 |
Ryan Pickett (12) |
Ponderosa High School |
Shingle Springs |
CA |
37 |
:49.70 |
Jonathan Debaugh (10) |
Conroe High School |
Conroe |
TX |
38 |
:49.73 |
Dustin Rhoads (12) |
Ames High School |
Ames |
IA |
38 |
:49.73 |
Everett Vasquez (11) |
Patchogue-Medford High School |
Medford |
NY |
40 |
:49.74 |
Hayden Baker (11) |
Farragut High School |
Knoxville |
TN |
40 |
:49.74 |
Ryan O'Donnell (10) |
McFarland High School |
McFarland |
WI |
42 |
:49.76 |
Clark Smith (9 ) |
Regis Jesuit High School |
Aurora |
CO |
43 |
:49.79 |
Brian Dailey-Arndt (12) |
Cretin-Derham Hall |
St. Paul |
MN |
44 |
:49.81 |
Jack Lennertz (11) |
Greenfield/Greendale |
Greenfield |
WI |
45 |
:49.85 |
Riley Patrick Cole (12) |
Walled Lake Northern High School |
White Lake |
MI |
46 |
:49.86 |
Renny Richmond (9 ) |
Seabury Hall Academy |
Makawao |
HI |
47 |
:49.87 |
Terrence Wong (12) |
Solon High School |
Solon |
OH |
48 |
:49.89 |
Andrew Jovanovic (9 ) |
Loyola Academy |
Wilmette |
IL |
48 |
:49.89 |
Bryan Williams (12) |
Avondale High School |
Auburn Hills |
MI |
50 |
:49.90 |
Jacob McGough (12) |
Clovis West High School |
Fresno |
CA |
51 |
:49.91 |
Jason Adams (12) |
Kent School |
Kent |
CT |
51 |
:49.91 |
Kyle Milberg (12) |
Highlands Ranch High School |
Highlands Ranch |
CO |
51 |
:49.91 |
Wesley Trumbauer (12) |
Boyertown Area High School |
Boyertown |
PA |
54 |
:49.94 |
Christopher Scheaffer (9 ) |
Bellarmine College Preparatory |
San Jose |
CA |
55 |
:49.97 |
Hunter Hinson (12) |
Brookwood School |
Thomasville |
GA |
55 |
:49.97 |
Shintaro Noguchi (12) |
Redwood High School |
Larkspur |
CA |
57 |
:50.00 |
Jack Wagner (12) |
Holy Trinity High School |
Hicksville |
NY |
57 |
:50.00 |
Alan Winder (10) |
Terra Linda High School |
San Rafael |
CA |
59 |
:50.01 |
Shane Ryan (10) |
Haverford High School |
Havertown |
PA |
60 |
:50.02 |
Oliver Lee (12) |
Deerfield Academy |
Deerfield |
MA |
60 |
:50.02 |
William Middleton (11) |
Ronald Reagan High School |
San Antonio |
TX |
62 |
:50.03 |
Ryan Arata (10) |
Lewis-Palmer High School |
Monument |
CO |
63 |
:50.05 |
James Crabb (11) |
Woodberry Forest School |
Woodberry Forest |
VA |
63 |
:50.05 |
Jeff Strausser (11) |
Campolindo High School |
Moraga |
CA |
65 |
:50.06 |
Jacob Taylor (12) |
Mountain Crest High School |
Hyrum |
UT |
66 |
:50.07 |
Michael Dustin (11) |
Greenwich High School |
Greenwich |
CT |
67 |
:50.10 |
Steven Gasparini (12) |
Cumberland Valley High School |
Mechanicsburg |
PA |
67 |
:50.10 |
Samuel Gill (12) |
Chatham Glenwood High School |
Chatham |
IL |
69 |
:50.11 |
Mark Dix (12) |
Kingwood Park High School |
Kingwood |
TX |
70 |
:50.13 |
Mark Waugh (12) |
North Allegheny Senior High School |
Wexford |
PA |
71 |
:50.14 |
Maverick Hovey (10) |
Eden Prairie High School |
Eden Prairie |
MN |
72 |
:50.16 |
Andrew Torres (10) |
Ralston Valley High School |
Arvada |
CO |
72 |
:50.16 |
Clay Youngquist (11) |
Battle Creek Lakeview High School |
Battle Creek |
MI |
74 |
:50.17 |
Bob Hwang (11) |
Valencia High School |
Valencia |
CA |
75 |
:50.18 |
Jeffrey Allison (11) |
El Segundo High School |
El Segundo |
CA |
76 |
:50.21 |
Matthew Barber (12) |
Kingwood High School |
Kingwood |
TX |
76 |
:50.21 |
Nick Deaver (11) |
Miramonte High School |
Orinda |
CA |
78 |
:50.22 |
Dominick Glavich (11) |
Green Hope High School |
Cary |
NC |
78 |
:50.22 |
Chris Waldock (12) |
Perkins High School |
Sandusky |
OH |
80 |
:50.25 |
Sergio Lujan Rivera (11) |
The Bolles School |
Jacksonville |
FL |
81 |
:50.27 |
Drew teDuits (11) |
Edgewood High School |
Madison |
WI |
82 |
:50.29 |
Cole Clark (12) |
Freedom High School |
Bethlehem |
PA |
82 |
:50.29 |
David Jakl (11) |
Mark Keppel High School |
Alhambra |
CA |
84 |
:50.32 |
Joseph Maginnis (9 ) |
LaSalle College High School |
Wyndmoor |
PA |
84 |
:50.32 |
Chris Pickard (11) |
Arcadia High School |
Phoenix |
AZ |
84 |
:50.32 |
Trent Williams (12) |
Terra Linda High School |
San Rafael |
CA |
87 |
:50.34 |
Mick White (12) |
Rockhurst Jesuit High School |
Kansas City |
MO |
88 |
:50.39 |
Pat Militti (11) |
Creighton Preparatory School |
Omaha |
NE |
89 |
:50.40 |
Thomas Stephens (11) |
The Collegiate School |
Richmond |
VA |
90 |
:50.42 |
Jack Beall (11) |
McIntosh High School |
Peachtree City |
GA |
90 |
:50.42 |
Cody Brunette (12) |
Juneau Douglas High School |
Juneau |
AK |
92 |
:50.45 |
Harrison Robinson (11) |
Memorial High School |
Houston |
TX |
92 |
:50.45 |
Ted Singley (10) |
Southlake Carroll High School |
Southlake |
TX |
94 |
:50.46 |
Jesse McWhirk (12) |
Woodcreek High School |
Roseville |
CA |
94 |
:50.46 |
Dane Stassi (12) |
Woodbridge High |
Irvine |
CA |
96 |
:50.49 |
Jack Lane (11) |
Lakeside High School |
Atlanta |
GA |
96 |
:50.49 |
Nick Tremols (12) |
Battlefield High School |
Haymarket |
VA |
98 |
:50.52 |
Eric Conrad (12) |
Sherwood High School |
Sandy Spring |
MD |
99 |
:50.53 |
Parker Bovenberg (11) |
Pioneer High School |
San Jose |
CA |
100 |
:50.55 |
Thad Ricotta (11) |
Cinco Ranch High School |
Katy |
TX |
101 |
:50.56 |
Kyle Workman (11) |
Amos Alonzo Stagg High School |
Palos Hills |
IL |
101 |
:50.56 |
Lucas Zelehowsky (12) |
Auburn High School |
Auburn |
NY |
103 |
:50.57 |
Geon Kim (11) |
Corona del Mar High School |
Newport Beach |
CA |
103 |
:50.57 |
Christopher Schreier (12) |
Portage High School |
Portage |
IN |
105 |
:50.59 |
Henry Scott (12) |
Columbia High School |
Maplewood |
NJ |
106 |
:50.60 |
Joe Powell (11) |
Cherry Creek High School |
Englewood |
CO |
106 |
:50.60 |
Travis Schieman (12) |
Centerville High School |
Centerville |
OH |
106 |
:50.60 |
John Van Dyke (12) |
Tri-West Hendricks High School |
Lizton |
IN |
109 |
:50.61 |
Michael Miller (11) |
Beechwood High School |
Fort Mitchell |
KY |
109 |
:50.61 |
Grant J. Rogers (11) |
Washburn Rural High School |
Topeka |
KS |
111 |
:50.62 |
Dave Derr (12) |
Upper Dublin High School |
Ft. Washington |
PA |
111 |
:50.62 |
William W. Rosler (11) |
The Columbus Academy |
Gahanna |
OH |
113 |
:50.63 |
Blake Johnson (11) |
Homestead High School |
Fort Wayne |
IN |
114 |
:50.67 |
Eric Madden (12) |
North Gwinnett High School |
Suwanee |
GA |
115 |
:50.71 |
Matt Gleason (12) |
New Albany High School |
New Albany |
OH |
116 |
:50.72 |
Beau Robinson (10) |
Milford High School |
Milford |
OH |
117 |
:50.77 |
Eric Hallman (12) |
Oak Park River Forest |
Oak Park |
IL |
118 |
:50.79 |
Christian McCurdy (10) |
Penn Trafford High School |
Harrison City |
PA |
118 |
:50.79 |
Alex Ngan (11) |
William S. Hart High School |
Newhall |
CA |
120 |
:50.80 |
Yousef Alaskari (10) |
American Heritage School |
Plantation |
FL |
121 |
:50.81 |
D'Voreaux Cann (12) |
Stadium High School |
Tacoma |
WA |
121 |
:50.81 |
Eric Forrester (11) |
Canon McMillan High School |
Canonsburg |
PA |
121 |
:50.81 |
Thane Maudslien (9 ) |
Kennedy High School |
Seattle |
WA |
124 |
:50.82 |
John Lowrey (12) |
Upper Arlington High School |
Columbus |
OH |
125 |
:50.83 |
Philip Mancuso (10) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
126 |
:50.84 |
Garland Sullivan (12) |
Christian Brothers High School |
Memphis |
TN |
127 |
:50.85 |
Adam Gannon (12) |
Wayzata High School |
Plymouth |
MN |
127 |
:50.85 |
Alex Jacobsen (12) |
Creighton Preparatory School |
Omaha |
NE |
127 |
:50.85 |
Peter Lyon (10) |
Zionsville Community High School |
Zionsville |
IN |
130 |
:50.86 |
James McNamara (12) |
Harvard-Westlake School |
North Hollywood |
CA |