Place |
Time |
Swimmer (Yr) |
School |
City |
State |
1 |
:47.14 |
Maclin Davis (11) |
Montgomery Bell Academy |
Nashville |
TN |
2 |
:47.51 |
Clay Youngquist (12) |
Battle Creek Lakeview High School |
Battle Creek |
MI |
3 |
:47.68 |
Andrew Kosic (12) |
West Chester Henderson High School |
West Chester |
PA |
4 |
:47.86 |
David Armstrong (12) |
Thousand Oaks High School |
Thousand Oaks |
CA |
5 |
:48.00 |
David Nolan (12) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
6 |
:48.04 |
Renny Richmond (10) |
Seabury Hall Academy |
Makawao |
HI |
7 |
:48.08 |
Erich Peske (12) |
Los Gatos High School |
Los Gatos |
CA |
8 |
:48.27 |
Tripp Cooper (12) |
The Woodlands High School |
The Woodlands |
TX |
9 |
:48.41 |
Clark Smith (10) |
Regis Jesuit High School |
Aurora |
CO |
10 |
:48.63 |
Piankhi Gibson (12) |
Acalanes High School |
Lafayette |
CA |
11 |
:48.72 |
Jack Lane (12) |
Lakeside High School |
Atlanta |
GA |
12 |
:48.73 |
Andrew Jovanovic (10) |
Loyola Academy |
Wilmette |
IL |
13 |
:48.80 |
Chris Pickard (12) |
Arcadia High School |
Phoenix |
AZ |
14 |
:48.82 |
Chris Schaeffer (10) |
Bellarmine College Preparatory |
San Jose |
CA |
15 |
:48.95 |
David Boland (10) |
Saline Area Schools |
Saline |
MI |
15 |
:48.95 |
Michael Strand (12) |
Chatham High School |
Chatham |
NJ |
17 |
:49.01 |
Kyle Dudzinski (12) |
Upper St. Clair High School |
Upper St. Clair |
PA |
18 |
:49.05 |
Long Gutierrez (10) |
Brighton High School |
Salt Lake City |
UT |
19 |
:49.17 |
Reid Elliot (11) |
Lake Travis High School |
Austin |
TX |
20 |
:49.21 |
Ryan Arata (11) |
Lewis-Palmer High School |
Monument |
CO |
21 |
:49.25 |
Christopher Wong (12) |
University High School |
Irvine |
CA |
22 |
:49.26 |
Matt Ellis (11) |
Countryside High School |
Clearwater |
FL |
23 |
:49.27 |
James Crabb (12) |
Woodberry Forest School |
Woodberry Forest |
VA |
24 |
:49.31 |
Patrick Myers (12) |
King Philip Regional High School |
Wrentham |
MA |
25 |
:49.36 |
Brooks Powell (11) |
Kingwood Park High School |
Kingwood |
TX |
26 |
:49.37 |
Harrison Robinson (12) |
Memorial High School |
Houston |
TX |
27 |
:49.41 |
Dylan Wolf (11) |
Spring Valley High School |
Las Vegas |
NV |
28 |
:49.43 |
Christian McCurdy (11) |
Penn Trafford High School |
Harrison City |
PA |
29 |
:49.47 |
Jacob Luna (11) |
Coronado High School |
Henderson |
NV |
30 |
:49.48 |
Blake Johnson (12) |
Homestead High School |
Fort Wayne |
IN |
31 |
:49.50 |
Jonathan Edwards (12) |
Cy Creek High School |
Houston |
TX |
32 |
:49.52 |
Ryan O'Donnell (11) |
McFarland High School |
McFarland |
WI |
33 |
:49.54 |
Kevin Behrens (12) |
Munster High School |
Munster |
IN |
34 |
:49.58 |
Yousef Alaskari (11) |
American Heritage School |
Plantation |
FL |
34 |
:49.58 |
Kyle Gornay (9 ) |
Redlands High School |
Redlands |
CA |
36 |
:49.59 |
Bob Hwang (12) |
Valencia High School |
Valencia |
CA |
37 |
:49.60 |
Maverick Hovey (11) |
Eden Prairie High School |
Eden Prairie |
MN |
38 |
:49.61 |
Luke Upchurch (12) |
Peachtree Ridge High School |
Suwanee |
GA |
39 |
:49.65 |
Kenneth Castro-Abrams (10) |
San Marin High School |
Novato |
CA |
40 |
:49.67 |
Justin Glanda (12) |
Cranbrook Kingswood Upper School |
Bloomfield Hills |
MI |
41 |
:49.69 |
Hayden Baker (12) |
Farragut High School |
Knoxville |
TN |
42 |
:49.70 |
Ryan McFall (12) |
Kickapoo High School |
Springfield |
MO |
42 |
:49.70 |
Jeremy Raisky (12) |
Berkley High School |
Berkley |
MI |
42 |
:49.70 |
William Rosler (12) |
The Columbus Academy |
Gahanna |
OH |
45 |
:49.72 |
Louis Wojciechowski (11) |
Crescenta Valley High School |
La Crescenta |
CA |
46 |
:49.74 |
Joseph Craven (12) |
Westlake High School |
Westlake |
OH |
46 |
:49.74 |
Aaron Ghiglieri (11) |
Cascade Christian High School |
Medford |
OR |
48 |
:49.75 |
Spencer Sterling (12) |
Blake High School |
Silver Spring |
MD |
49 |
:49.77 |
Philip Mancuso (11) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
50 |
:49.79 |
Gray Umbach (11) |
The Woodlands College Park High School |
The Woodlands |
TX |
51 |
:49.81 |
Will Glass (10) |
McGill-Toolen Catholic High School |
Mobile |
AL |
52 |
:49.83 |
Aaron Whitaker (9 ) |
Chesterton High School |
Chesterton |
IN |
53 |
:49.84 |
Bobby Bittner (12) |
West Carteret High School |
Morehead City |
NC |
54 |
:49.85 |
Jeffrey Allison (12) |
El Segundo High School |
El Segundo |
CA |
54 |
:49.85 |
Matthew Gagne (12) |
New Trier High School |
Winnetka |
IL |
54 |
:49.85 |
Joe MaGinnis (10) |
LaSalle College High School |
Wyndmoor |
PA |
57 |
:49.87 |
Jack Beall (12) |
McIntosh High School |
Peachtree City |
GA |
57 |
:49.87 |
Rudi Hanekamp (12) |
Laramie High School |
Laramie |
WY |
57 |
:49.87 |
Shota Nakano (10) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
60 |
:49.92 |
Kyle Magee (12) |
Methacton High School |
Norristown |
PA |
61 |
:49.93 |
Jonathan Debaugh (11) |
Conroe High School |
Conroe |
TX |
61 |
:49.93 |
Broderick Kelley (12) |
Shady Side Academy |
Pittsburgh |
PA |
61 |
:49.93 |
Henrik Ohrstrom (12) |
Scripps Ranch High School |
San Diego |
CA |
64 |
:49.95 |
Andrew Rich (11) |
Peters Township High School |
McMurray |
PA |
65 |
:49.97 |
Evan Carlo (12) |
Granada High School |
Livermore |
CA |
66 |
:49.98 |
Connor Black (10) |
Mundelein High School |
Mundelein |
IL |
67 |
:49.99 |
Michael Dustin (12) |
Greenwich High School |
Greenwich |
CT |
68 |
:50.00 |
Austin Manganiello (12) |
Miami-Palmetto Senior High School |
Pinecrest |
FL |
69 |
:50.04 |
Michael Miller (12) |
Beechwood High School |
Ft. Mitchell |
KY |
70 |
:50.08 |
Oliver Bennett (12) |
Loyola Blakefield |
Towson |
MD |
71 |
:50.10 |
Austin Flager (10) |
Northridge High School |
Middlebury |
IN |
71 |
:50.10 |
Peter Lyon (11) |
Zionsville Community High School |
Zionsville |
IN |
71 |
:50.10 |
Kyle Workman (12) |
Stagg High School |
Palos Hills |
IL |
74 |
:50.11 |
Matt Veldman (11) |
Carl Sandburg High School |
Orland Park |
IL |
75 |
:50.12 |
Thad Ricotta (12) |
Cinco Ranch High School |
Katy |
TX |
75 |
:50.12 |
Mark Sarman (12) |
Broad Run High School |
Ashburn |
VA |
77 |
:50.13 |
Adam Jorgensen (12) |
Roseville High School |
Roseville |
CA |
77 |
:50.13 |
Kevin Magee (12) |
Central Bucks East High School |
Doylestown |
PA |
79 |
:50.15 |
Michael Chang (10) |
Northwood High School |
Irvine |
CA |
79 |
:50.15 |
Edward Pagano (12) |
Iona Preparatory |
New Rochelle |
NY |
81 |
:50.19 |
Kurtis Ratcliff (12) |
Westfield High School |
Chantilly |
VA |
82 |
:50.20 |
Hunter Middleton (12) |
Ronald Reagan High School |
San Antonio |
TX |
82 |
:50.20 |
Brandon Porter (11) |
Murrieta Valley High School |
Murrieta |
CA |
84 |
:50.22 |
Stefan Knight (12) |
La Costa Canyon High School |
Carlsbad |
CA |
85 |
:50.23 |
Ronnie Bolden (10) |
Bishop Hartley High School |
Columbus |
OH |
85 |
:50.23 |
Gregory Norsten (11) |
Woodbury High School |
Woodbury |
MN |
87 |
:50.24 |
Spencer Rowe (12) |
The Baylor School |
Chattanooga |
TN |
88 |
:50.25 |
Dillon Virva (11) |
Nevada Union High School |
Grass Valley |
CA |
89 |
:50.26 |
Frederic Forrester (12) |
Canon-Mcmillan High School |
Canonsburg |
PA |
90 |
:50.28 |
Parker Bovenberg (12) |
Pioneer High School |
San Jose |
CA |
91 |
:50.29 |
Devin McCaffrey (10) |
J. W. Mitchell High School |
New Port Richey |
FL |
92 |
:50.32 |
Joseph Shepley (9 ) |
Phillips Exeter Academy |
Exeter |
NH |
92 |
:50.32 |
Davis Staley (11) |
Chagrin Falls High School |
Chagrin Falls |
OH |
94 |
:50.34 |
Jared Namba (11) |
Corona Del Mar High School |
Newport Beach |
CA |
94 |
:50.34 |
Nate Weeks (11) |
Naperville Central High School |
Naperville |
IL |
96 |
:50.36 |
Colin Krysl (12) |
Papillion Lavista High School |
Papillion |
NE |
97 |
:50.37 |
Brandon Funk (12) |
Pace High School |
Pace |
FL |
98 |
:50.40 |
David Williams (12) |
East Chapel Hill High School |
Chapel Hill |
NC |
99 |
:50.42 |
Karl Mering (12) |
Boise High School |
Boise |
ID |
100 |
:50.43 |
Matt Cox (11) |
Texas High School |
Texarkana |
TX |
100 |
:50.43 |
Devon Davis (10) |
Air Academy High School |
Colorado Springs |
CO
|