2011 - 2012 NISCA/Speedo Boys One Meter Diving All-America
National Champion * | |||
Diver (Yr) | School | City | State |
Zhipeng Zeng (10) * | The King's Academy | Sunnyvale | CA |
Tarek Abdelghany (10) | Capistrano Valley High School | Mission Viejo | CA |
Mark Anderson (11) | El Toro High School | Lake Forest | CA |
Joshua Arndt (11) | La Porte High School | La Porte | IN |
Hunter Atha (12) | Worthington Kilbourne High School | Columbus | OH |
Jordan Barth (12) | Mandan High School | Mandan | ND |
Logan Bauer (12) | Botkins High School | Botkins | OH |
Nathaniel Belch (10) | Catalina Foothills High School | Tucson | AZ |
Cade Bennett (11) | A.J. Dimond High School | Anchorage | AK |
Samuel Blair (11) | Saline High School | Saline | MI |
Addison Boschult (12) | Ralston High School | Ralston | NE |
Cory Bowersox (12) | James W Robinson Secondary School | Fairfax | VA |
Jake Bowtell (10) | Fairfield College Preparatory | Fairfield | CT |
John Brice (12) | Lower Merion High School | Ardmore | PA |
Muyenda Burnett (11) | Valparaiso High School | Valparaiso | IN |
Sean Burston (10) | Westhill High School | Stamford | CT |
Keith Carmichael (12) | St Ignatius High School | Westlake | OH |
Matthew Casillas (9) | El Modena High School | Orange | CA |
Robert Christensen (9) | Darien High School | Darien | CT |
Taylor Clough (11) | Deerfield Academy | Deerfield | MA |
William Coleman (12) | George Rogers Clark High School | Winchester | KY |
Morgan Cooper (9) | Johnson High School | San Antonio | TX |
Joseph Coumos (11) | Tomball High School | Tomball | TX |
Jacob Crayne (12) | Jesuit High School | Carmichael | CA |
Peter Cyr (12) | Hamden High School | Hamden | CT |
David Dinsmore (9) | New Albany High School | New Albany | OH |
Josh Dodway (12) | Niskayuna High School | Niskayuna | NY |
Dan Dougherty (12) | Grandville High School | Grandville | MI |
Joseph Dowd (10) | Olympia High School | Orlando | FL |
Cody Engstrom (11) | Broomfield High School | Broomfield | CO |
Ryan Evans (11) | Mansfield High School | Mansfield | TX |
Timothy Faerber (12) | Winston Churchill High School | Potomac | MD |
Ian Forlini (10) | William Tennent High School | Warminster | PA |
Dustin Gens (12) | Watertown-Mayer High School | Watertown | MN |
Dominic Giordano (11) | Pine Richland High School | Conifer | PA |
Daniel Gironza (12) | South Lyon High School | South Lyon | MI |
Jeffrey Gladu (12) | Hebron High School | Carrollton | TX |
Nathan Gonzales (10) | Ronald Reagan High School | San Antonio | TX |
Alex Gonzalez (11) | Canton Central Catholic High School | Canton | OH |
Kyle Goodwin (9) | Regis Jesuit High School | Aurora | CO |
Jordan Gotro (11) | Oak Ridge High School | El Dorado Hills | CA |
Erik Gustafson (12) | Lincoln Southeast High School | Lincoln | NE |
Bailey Harrison (10) | Dixie Heights High School | Fort Mitchell | KY |
Bradley Homza (11) | Westwood High School | Austin | TX |
Scott Jessup (12) | Milford High School | Highland | MI |
Joseph Kaszubowski (9) | Whitefish Bay High School | Whitefish Bay | WI |
Derek Kim (12) | Novi High School | Novi | MI |
Bryce Klein (11) | Southlake Carroll Senior High | Southlake | TX |
Logan Knauss (12) | St. Joseph's Preparatory School | Philadelphia | PA |
Joshua Koppel (12) | Shaker High School | Latham | NY |
Ryan Kujawa (11) | Downers Grove South High School | Downers Grove | IL |
Brennan Labar (11) | St. Johns High School | St. Johns | MI |
Christopher Law (9) | John Marshall High School | San Antonio | TX |
Joseph Leberre (12) | Oakton High School | Vienna | VA |
Sean Leverton (12) | Blaine High School | Blaine | MN |
Max Levy (11) | Skyline High School | Sammamish | WA |
Ben Lewis (12) | Oak Park And River Forest High | Oak Park | IL |
James Lichtenstein (11) | Stevenson High School | Lincolnshire | IL |
Derek Linebaugh (12) | Susquehanna Valley High School | Conklin | NY |
Frank Love (12) | The Westminster Schools | Atlanta | GA |
Spencer Madanay (12) | Punahou School | Honolulu | HI |
Nathan Makarewicz (11) | West High School | Salt Lake City | UT |
Matthew Mauser (10) | Regis Jesuit High School | Aurora | CO |
Liam McLaughlin (12) | Wheaton Warrenville South High School | Wheaton | IL |
James McNelis (12) | Grosse Pointe North High School | Grosse Pointe | MI |
Ben Merlotti (11) | East Grand Rapids High School | Grand Rapids | MI |
Harrison Moncino (9) | Pace Academy | Atlanta | GA |
Osmund Moyer (12) | Souderton Area High School | Souderton | PA |
Michael Nash (12) | Loyola Academy | Wilmette | IL |
Drake Nelson (11) | Golden Valley High School | Canyon Country | CA |
Nick Nicoletti (11) | Forest Hills Central High School | Grand Rapids | MI |
Jack Nyquist (11) | Alpharetta High School | Alpharetta | GA |
Alex Obendorf (10) | Hudson High School | Hudson | OH |
Sean O'Brien (12) | Concord Carlisle Regional High School | Concord | MA |
Sean Piner (12) | Parkview High School | Lilburn | GA |
Cole Plambeck (11) | Palo Alto High School | Palo Alto | CA |
Emanuel Pollard (12) | Albany Academy | Albany | NY |
Robert Raley (12) | Murphy High School | Mobile | AL |
Daniel Roberts (12) | Fairview High School | Fairview | PA |
Nicholas Rodriguez (11) | Mexico Academy Central School | Mexico | NY |
Stephen Romanik (10) | Nordonia High School | Macedonia | OH |
Robert Ross III (10) | New Canaan High School | New Canaan | CT |
Parker Roth (12) | Seacrest Country Day School | Naples | FL |
Zak Rowton (11) | Central High School | Keller | TX |
Jacob Ruiz (12) | Clovis East High School | Clovis | CA |
Grant Saale (11) | Dublin Jerome High School | Dublin | OH |
Jordan Sacks (12) | New Trier High School | Winnetka | IL |
Jonathon Schlafer (11) | Lake High School | Uniontown | OH |
Thomas Shinholser (11) | Paint Branch High School | Burtonsville | MD |
Colby Shinholser (12) | Springbrook High School | Silver Spring | MD |
Logan Stevens (12) | Scott High School | Taylor Mill | KY |
Andrew Suchla (11) | Washington Park High School | Racine | WI |
Henry Swett (9) | Marshall High School | Marshall | MI |
Clark Thomas (12) | Olathe Northwest High School | Olathe | KS |
Ryan Tipton (11) | Mansfield High School | Mansfield | TX |
Collin Vest (11) | Wyoming Valley West High School | Plymouth | PA |
Stephen Wilfong (12) | Hershey High School | Hershey | PA |
Lester Wright (11) | Dos Pueblos High School | Goleta | CA |
Eddie Young (12) | Shorewood High School | Shoreline | WA |
Justin Youtsey (12) | Beechwood High School | Fort Mitchell | KY |