Place |
Time |
Name (Yr) |
School |
City |
State |
1 |
:47.17 |
Shane Ryan (12) |
Haverford High School |
Havertown |
PA |
2 |
:47.59 |
Ryan Murphy (11) |
The Bolles School |
Jacksonville |
FL |
3 |
:47.68 |
Reid Elliott (12) |
Lake Travis High School |
Austin |
TX |
4 |
:47.91 |
Tom Kremer (12) |
Sacred Heart Preparatory |
Atherton |
CA |
5 |
:48.07 |
Daryl Turner (11) |
Cherry Creek High School |
Englewood |
CO |
6 |
:48.16 |
Sven Campbell (11) |
Campolindo High School |
Moraga |
CA |
7 |
:48.17 |
Kyle Gornay (10) |
Redlands High School |
Redlands |
CA |
8 |
:48.35 |
Aaron Greene (11) |
Timber Creek High School |
Keller |
TX |
8 |
:48.35 |
Ryan O'Donnell (12) |
McFarland High School |
McFarland |
WI |
10 |
:48.69 |
Preston Jenkins (12) |
The Bolles School |
Jacksonville |
FL |
11 |
:48.84 |
Edward Kim (10) |
Eastlake High School |
Sammamish |
WA |
12 |
:48.86 |
Sam Lewis (12) |
Milton High School |
Milton |
GA |
13 |
:48.97 |
Nicolas Graesser (12) |
Conestoga High School |
Berwyn |
PA |
14 |
:49.04 |
Will Manion (12) |
Haddonfield Memorial High School |
Haddonfield |
NJ |
15 |
:49.06 |
Timothy Wynter (10) |
Phillips Academy Andover |
Andover |
MA |
16 |
:49.21 |
Jason Chen (11) |
Amador Valley High School |
Pleasanton |
CA |
17 |
:49.24 |
Aaron Gustafson (12) |
King Philip Regional High School |
Wrentham |
MA |
18 |
:49.25 |
Sean Lehane (12) |
Naperville Central High School |
Naperville |
IL |
19 |
:49.26 |
Zach Bunner (11) |
Lassiter High School |
Marietta |
GA |
20 |
:49.34 |
Mitchell Foster (11) |
Breck / Blake High Schools |
Minneapolis |
MN |
21 |
:49.37 |
Jack Mangan (11) |
New Trier High School |
Winnetka |
IL |
22 |
:49.40 |
Jared Namba (12) |
Corona Del Mar High School |
Newport Beach |
CA |
23 |
:49.42 |
Stephen Shilling (12) |
Bellarmine College Preparatory |
San Jose |
CA |
24 |
:49.43 |
Will Raynor (12) |
Omaha Creighton Preparatory School |
Omaha |
NE |
25 |
:49.44 |
Luke Papendick (12) |
Kinnelon High School |
Kinnelon |
NJ |
26 |
:49.45 |
Jacob Wallace (12) |
Cy Creek High School |
Houston |
TX |
27 |
:49.54 |
Reed Wheeler (12) |
Lake Norman High School |
Mooresville |
NC |
28 |
:49.60 |
Matthew Buerger (12) |
North Allegheny Senior High School |
Wexford |
PA |
29 |
:49.61 |
Will Glass (11) |
McGill-Toolen Catholic High School |
Mobile |
AL |
30 |
:49.63 |
Kyle Lukens (12) |
Plymouth Whitemarsh High School |
Plymouth Meeting |
PA |
31 |
:49.65 |
Austin Flager (11) |
Northridge High School |
Middlebury |
IN |
32 |
:49.75 |
Austin Doss (10) |
Hershey High School |
Hershey |
PA |
33 |
:49.84 |
Pierre Archambeau (12) |
Vacaville High School |
Vacaville |
CA |
34 |
:49.86 |
Cole Bateman (11) |
Hutchinson High School |
Hutchinson |
MN |
35 |
:49.91 |
Bradley Mattix (12) |
La Canada High School |
La Canada - Flintridge |
CA |
36 |
:49.92 |
Robert Glover (11) |
Millard South High School |
Omaha |
NE |
36 |
:49.92 |
Frederick Lemaistre (12) |
Alamo Heights High School |
San Antonio |
TX |
38 |
:49.93 |
Davis Staley (12) |
Chagrin Falls High School |
Chagrin Falls |
OH |
39 |
:49.95 |
Luke Kaliszak (10) |
The Baylor School |
Chattanooga |
TN |
40 |
:49.97 |
Patrick Conaton (10) |
Fordham Preparatory School |
Bronx |
NY |
40 |
:49.97 |
Stephen Seliskar (12) |
Thomas Jefferson High School for Science and Tech |
Alexandria |
VA |
40 |
:49.97 |
Kevin Stang (12) |
University School |
Hunting Valley |
OH |
43 |
:49.98 |
Andrew Appleby (11) |
Cuyahoga Falls High School |
Cuyahoga Falls |
OH |
44 |
:50.02 |
Zach Switzer (11) |
Woodberry Forest School |
Woodberry Forest |
VA |
45 |
:50.04 |
Ryan Dudzinski (9 ) |
Upper St. Clair High School |
Upper St. Clair |
PA |
46 |
:50.08 |
Curtis Klein (11) |
West Linn High School |
West Linn |
OR |
47 |
:50.11 |
Chatham Dobbs (9 ) |
Montgomery Bell Academy |
Nashville |
TN |
48 |
:50.12 |
Logan Rysemus (11) |
Stadium High School |
Tacoma |
WA |
48 |
:50.12 |
Bryan Wiener (12) |
Mundelein High School |
Mundelein |
IL |
50 |
:50.13 |
Ryan Gordon (10) |
Shenendehowa High School |
Clifton Park |
NY |
51 |
:50.16 |
Harrison Bui (12) |
William P. Clements High School |
Sugar Land |
TX |
52 |
:50.17 |
Mack Rice (12) |
Indian Hill High School |
Cincinnati |
OH |
53 |
:50.21 |
Max McKay (11) |
Carmel High School |
Carmel |
IN |
54 |
:50.27 |
Dillon Williams (11) |
Monte Vista High School |
Danville |
CA |
55 |
:50.28 |
Peter J. Conzola (10) |
Freedom High School |
Bethlehem |
PA |
55 |
:50.28 |
Kyle Robrock (12) |
Prior Lake High School |
Savage |
MN |
57 |
:50.30 |
Chris Hearl (11) |
Blue Valley High |
Stilwell |
KS |
58 |
:50.31 |
Michael Herrmann (12) |
South County Secondary |
Lorton |
VA |
58 |
:50.31 |
Harrison Thai (11) |
Crescenta Valley High School |
La Crescenta |
CA |
60 |
:50.36 |
Hennessey Stuart (10) |
Regis Jesuit High School |
Aurora |
CO |
61 |
:50.37 |
Ryan Arata (12) |
Lewis-Palmer High School |
Monument |
CO |
61 |
:50.37 |
Christian Yeager (12) |
St. Anthony's High School |
South Huntington |
NY |
63 |
:50.38 |
Daniel McArthur (9 ) |
Lakewood High School |
Lakewood |
CA |
63 |
:50.38 |
Josh Smith (12) |
Edison High School |
Huntington Beach |
CA |
65 |
:50.44 |
Noah Busch (11) |
Minnetonka High School |
Minnetonka |
MN |
66 |
:50.45 |
William Lee (10) |
Palo Alto High School |
Palo Alto |
CA |
67 |
:50.48 |
Aaron Whitaker (10) |
Chesterton High School |
Chesterton |
IN |
68 |
:50.50 |
Grant Grenfell (12) |
Catholic High School |
Baton Rouge |
LA |
68 |
:50.50 |
Ryan Massey (11) |
Klein Oak High School |
Spring |
TX |
70 |
:50.51 |
Ethan King (11) |
Memphis Home Education Association |
Eads |
TN |
71 |
:50.53 |
Harry Hamiter (12) |
Archbishop Moeller High School |
Cincinnati |
OH |
72 |
:50.55 |
Collin Baldacci (11) |
Campbell County High School |
Gillette |
WY |
73 |
:50.60 |
Nick Hasemann (11) |
South Elgin High School |
South Elgin |
IL |
74 |
:50.61 |
Peter Lyon (12) |
Zionsville Community High School |
Zionsville |
IN |
75 |
:50.66 |
Ryan Kao (10) |
John F. Kennedy High School |
La Palma |
CA |
76 |
:50.67 |
Michael Leung (12) |
Monta Vista High School |
Cupertino |
CA |
77 |
:50.70 |
Tyler Rocca (12) |
Gainesville High School |
Gainesville |
FL |
78 |
:50.73 |
Georgi Krastev (11) |
Northeast High School |
St Petersburg |
FL |
79 |
:50.75 |
Albert Miao (11) |
Miramonte High School |
Orinda |
CA |
80 |
:50.76 |
Joe Maginnis (11) |
LaSalle College High School |
Wyndmoor |
PA |
80 |
:50.76 |
Andrew Murch (12) |
Granite Bay High School |
Granite Bay |
CA |
82 |
:50.78 |
Philip Hu (11) |
Oakton High School |
Vienna |
VA |
83 |
:50.79 |
Andrew Marsh (12) |
Jamestown High School |
Jamestown |
NY |
84 |
:50.80 |
J D Ratchford (11) |
Campolindo High School |
Moraga |
CA |
85 |
:50.81 |
Alex Schultz (11) |
Gilbert High School |
Gilbert |
AZ |
86 |
:50.82 |
Jason Haney (12) |
Damien High School |
La Verne |
CA |
86 |
:50.82 |
Thomas Smith (9 ) |
Edison High School |
Huntington Beach |
CA |
86 |
:50.82 |
Timothy Wylie (12) |
Dripping Springs High School |
Dripping Springs |
TX |
89 |
:50.83 |
Austin Hirstein (11) |
Island Pacific Academy |
Kapolei |
HI |
89 |
:50.83 |
Blake Howe (12) |
Lansing Everett High School |
Lansing |
MI |
89 |
:50.83 |
Adam Marsh (11) |
Okemos High School |
Okemos |
MI |
92 |
:50.84 |
Thomas Trace (10) |
Upper Arlington High School |
Upper Arlington |
OH |
93 |
:50.86 |
Christopher DePietro (12) |
Lancaster High School |
Lancaster |
OH |
93 |
:50.86 |
Victor Zhang (12) |
Canton High School |
Canton |
MI |
95 |
:50.87 |
Nolan Tesone (12) |
Pomona High School |
Arvada |
CO |
95 |
:50.87 |
Ian Wooley (11) |
Saint Xavier High School |
Cincinnati |
OH |
97 |
:50.88 |
Benjamin Borgert (11) |
Gainesville High School |
Gainesville |
FL |
97 |
:50.88 |
William Tyrrell (12) |
Grant High School |
Portland |
OR |
99 |
:50.90 |
Matt Webster (11) |
Bellarmine College Preparatory |
San Jose |
CA |
100 |
:50.93 |
David Puczkowski (9 ) |
Westlake High School |
Westlake Village |
CA |